Chôdza nad zlato! Ako môže pomôcť chôdza ľuďom s pokročilou OA kolenného kĺbu?

Ako môže pomôcť chôdza ľuďom s pokročilou OA kolenného kĺbu?

Fyzická aktivita prináša mnohé zdravotné výhody, vrátane prevencie kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a rakoviny, zlepšenie psychického zdravia a zvýšenie svalovej sily a telesných funkcií. Každodenná chôdza je najbežnejším typom fyzickej aktivity, ktorú starší ľudia využívajú, ako cvičenie. Chôdza vytvára záťaž na chrupavku, ktorá podporuje výmenu živín so synoviálnou tekutinou, čo je dôležitý mechanizmus pre zdravie kolenného kĺbu. Frekvenciu dennej chôdze je možné vyjadriť pomocou objemu (celkový počet krokov za deň) a intenzity (rýchlejšie kroky).

Objem chôdze je vyjadrený ako počet krokov/deň.

Intenzita je vyjadrená ako počet minút/deň strávených chôdzou:

  • veľmi ľahká (1-49 krokov/min)
  • ľahká (50-100 krokov/min)
  • stredná (>100 krokov/min) 

Master a kol., 2022 vo svojej prospektívnej, päťročnej štúdii skúmali dopady objemu a intenzity chôdze na TEP kolene u 516 ľudí s pokročilou OA kolenami.

Aké majú tieto premenné dopady na pacientov s pokročilou OA kolena a prípadnú výmenu kĺbu? 

  • Objem (počet krokov/deň) chôdze nebol spojený s vyšším rizikom výmeny kolenného kĺbu (TEP) a to ani pokiaľ sa zvýšil o 1000 krokov/deň.
  • Chôdza strednej intenzity bola spojená s menším rizikom TEP kolena!
    • Nahradenie 10 min/deň chôdze veľmi ľahkej alebo ľahkej intenzity za 10 min/deň chôdze strednej intenzity znížilo riziko TEP kolena o 35 %!

Počas päťročného sledovania sa nepotvrdilo, že by objem alebo intenzita chôdze zvyšovali riziko TEP kolena. Naopak boli pozorované určité ochranné účinky tejto pohybovej terapie. Tie boli pozorované pri zvýšení intenzity chôdze. Vedci ďalej uvádza štúdiu Hunter a kol., 2015, ktorá počas 18 mesiacov porovnávala terapiu 3x týždenne 15 min chôdze so skupinou, ktorá iba držala diétu a necvičila. Obe skupiny mali podobné výsledky na MRI (zníženie šírky kĺbového priestoru a strata chrupavky). Tieto dáta nepotvrdzujú, že by chôdza bola škodlivejšia, než terapia bez pohybu.

Ľudia, ktorí viac chodia, si obvykle udržujú lepšie funkčné schopnosti a svalovú silu dolných končatín a majú menej bolestí v kolenách, ako tí, ktorí chodia menej. Väčší počet krokov denne a rýchla chôdza sú prospešné. Na druhú stranu, výmena kolenného kĺbu (TEP) často závisí od iných faktorov, ako je prianie udržať si vyššiu fyzickú aktivitu, a nielen od obmedzenia fyzických funkcií.

 

Zdroj:

MASTER, Hiral, et al. Daily chôdze a riziko knej replacement cez 5 rokov za adult s advanced knee osteoarthritis v USA. Archives of physical medicine and rehabilitation, 2021, 102.10: 1888-1894.