10 právd o panvovom dni športovcov

Dysfunkcia panvového dna (PFD) je súhrnný pojem zahŕňajúci nespočetné množstvo ochorení, vrátane močovej a fekálnej inkontinencie, prolapsu maternice, panvovej bolesti a sexuálnej dysfunkcie. Športovanie s vysokou záťažou je spojené so zvýšeným rizikom vzniku PFD. Napríklad až 76% hráčok volejbalu uvádza močové symptómy. Najčastejším je teda práve močová inkontinencia, ktorou trpí prevažne športovkyňa. Niektoré športy majú vyššiu mieru prevalencie (až 80% - cvičenie na trampolínach).

Dysfunkcie panvového dna sú často prehliadaným problémom ako zo strany žien, ktoré sa neodvážia o problémoch hovoriť so zdravotným personálom, tak zo strany niektorých odborníkov, ktorí si nemusia byť vedomí možnej dysfunkcie a nemusia PFD správne diagnostikovať - napríklad 30 % austrálskych odborníkov nevykonáva skríning PFD. Ako je to asi u nás? V dôsledku toho môže dochádzať k zhoršovaniu symptómov, zníženiu výkonnosti a obmedzeniu/ukončeniu športovej aktivity.

 

10 právd o panvovom dni u športovcov

Nedávny vedecký článok poskytuje relevantné informácie o panvovom dni športovcov, ktoré vedci zhlukli do 10 bodov v zobrazenej infografike. tieto body sú:

  1. Fyzická aktivita môže byť protektívna, napriek tomu môže byť spojená so symptómami PFD
  2. Močová inkontinencia nie je jediným symptómom PFD u športujúcich žien
  3. PFD sa môže objaviť u mnohých športov, ale športy s vyššou intenzitou nárazov môžu zvyšovať jeho riziko
  4. Aj muži môžu mať problémy s PFD
  5. PFD je medzi športujúcimi adolescentmi
  6. Panvové dno športovcov by malo byť trénované rovnako ako ďalšie skupiny svalov
  7. PFD môže mať vplyv na psychiku
  8. Športovci by mali byť pravidelne vyšetrovaní (PFD-SENTINEL)
  9. Osobitná pozornosť by mala byť venovaná športovkyniam v perinatálnom období
  10. Plán manažmentu PFD by mal byť individuálne stanovený v závislosti od špecifických potrieb športovca a to v rámci multidisciplinárneho tímu.

PFD-SENTINEL

Dvojkolová Delphi štúdia zahrnula 41 odborníkov z celého sveta pre vytvorenie skríningového nástroja PFD u športovkýň. Výsledkom je PFD-SENTINEL - jednoduchý, praktický a ľahko použiteľný nástroj, pomocou ktorého môžeme pravidelne hodnotiť športovkyne aj pokiaľ nie sme odborníkmi na túto problematiku. PFD-SENTINEL popisuje zhluk symptómov (celkom 5) a rizikové faktory, klinické a športové charakteristiky (celkom 28), pomocou ktorých by sme mohli športovcov odkázať na špecializovanú starostlivosť.

Ako používať PFD-SENTINEL?

Nástroj sa skladá z dvoch po sebe idúcich častí. Prvá časť je zameraná na skríning symptómov, zatiaľ čo druhá časť skúma prítomnosť všeobecných klinických a športových rizikových faktorov potenciálne spojených s PFD. Každá premenná je hodnotená jedným bodom.

Pokiaľ je zistený aspoň 1 z 5 symptómov v prvej časti, mali by sme športovkyňu odoslať k špecialistovi na PFD. Pokiaľ v prvej časti nie je získaný ani jeden bod, môžeme pristúpiť k druhej časti dotazníka
Pokiaľ je v druhej časti získaných 14 a viac bodov z celkových 28 (teda aspoň polovica), mali by sme odoslať športovcov k špecialistovi na PFD
Pokiaľ v druhej časti športovec dosiahne menej ako 14 bodov, nie je potrebné ho odosielať k špecialistovi, avšak pokračujeme v priebežnom sledovaní v rámci multidisciplinárneho tímu.
Vedci odporúčajú používať PFD-SENTINEL pravidelne. Najmä odporúčajú ho zaradiť v predsezónnom období. Ďalšie odporúčania pre použitie dotazníka sú v čase, keď mal športovec dlhšiu pauzu, alebo pokiaľ utrpel zranenie s panvovým dnom.

Originálny dotazník PFD-SENTINEL je na stiahnutie TU.

Zdroje:

GIAGIO, Silvia, et al. PFD-SENTINEL: Development of a screening tool for pelvic floor dysfunction in female athletes through an international Delphi consensus. British Journal of Sports Medicine, 2022. 

GIAGIO, Silvia, et al. Infographic. Ten naked truths about the pelvic floor in athletes. British Journal of Sports Medicine, 2023.