Bolesti kolena (PFP) - diagnostika a rehabilitácia

Patellofemorálna bolesť (PFP), t. j. bolesť v oblasti kolenného kĺbu, je veľmi častá bolesť, s ktorou sa stretávame u dospievajúcich aj dospelých. PFP sa často nazýva aj "bežecké koleno", pretože sa veľmi často vyskytuje u bežcov. Bolesť kolena sa často zhoršuje pri behu, chôdzi po schodoch a tiež pri dlhom sedení.

V tomto kurze sme zhromaždili údaje z nedávnych štúdií zameraných práve na túto tému. Môžete sa tešiť na praktické rehabilitačné programy pre dospievajúcich, dospelých, ako aj na špeciálne programy pre bežcov založené na najnovších vedeckých poznatkoch. Ukážeme vám, ako diagnostikovať problém a ako vylúčiť iné možné príčiny bolesti kolena. Rozbijeme najčastejšie mýty a ukotvíme základné piliere kvalitnej rehabilitácie, doplnené o niekoľko príkladov práce s bolesťou a záťažou kolena.

Okrem praktických cvičebných programov budeme diskutovať a demonštrovať aj možnosti pasívnych techník, ako je taping a dlahovanie, ako aj užitočnosť ortéz a ortopedických vložiek do topánok.

 

Celý seminár sa bude natáčať a účastníci k nemu budú mať po skončení prístup. Ak vám termín nevyhovuje, môžete si pozrieť záznam.

Program

Teoretická časť

 • Úvod
 • Charakteristika
 • Rizikové faktory
 • Diagnostika a diferenciálna diagnostika
 • Diskusia o novších prístupoch k liečbe
 • Meranie výsledkov pomocou dotazníkov
 • Biomechanické zaťaženie kolena (PF kĺb)
 • Vzdelávanie
 • Možnosti liečby - pasívna, aktívna

Praktická časť

 • Diagnostika a diferenciálna diagnostika
 • Ukážka pasívnej a aktívnej neinvazívnej liečby
 • Praktická ukážka programu pre dospievajúcich a dospelých
 • Manažment záťaže u bežcov
 • Cvičebný program pre bežcov
 • Dávkovanie terapie
 • Tejpovanie a manuálna terapia
 • Diskusia
Obsah

Workshop je rozdelený na teoretickú a praktickú časť.

Aby bola klinická prax "up to date", je nevyhnutné držať krok s novým výskumom a napredovať. Na tomto workshope sa s vami podelíme o údaje z najnovších štúdií. Tieto informácie najprv rozoberieme v teoretickej časti a potom ich okoreníme našimi praktickými skúsenosťami.

V praktickej časti si ukážeme, ako najlepšie diagnostikovať PFP a najmä ako ju odlíšiť od iných patológií. Ďalej si ukážeme možnosti terapie, čím nadviažeme na výskum v teoretickej časti. Pri ukážkach sa môžete tešiť na pasívne aj aktívne možnosti terapie, na čo najkomplexnejší a zároveň najjednoduchší prístup k liečbe. Môžete sa tešiť na ukážky programov pre deti a dospelých, ako aj na prácu s bežcami.

Záznam z workshopu

Ak vám termín seminára nevyhovuje, môžete si pozrieť záznam. Aj v tomto prípade budeme workshop natáčať a následne ho zverejníme na našej webovej stránke. Záznam bude k dispozícii približne do týždňa od konania online workshopu.

Platba v CZK - Česko

Ak chcete platiť v CZK, môžete si kurz zakúpiť na CZ verzii webovej stránky tu:

https://www.svetfyzioterapie.cz/kurzy/bolesti-kolene-pfp-diagnostika-a-rehabilitace

Prednášajúci

Mgr. Jiří Vítek a Ing. Bc. Tomáš Nedoma

Organizačné informácie

Po registrácii/zaplatení seminára dostanete automatické e-mailové potvrdenie.

Približne týždeň pred kurzom vám zašleme informácie o registrácii. Workshop bude prebiehať prostredníctvom aplikácie ZOOM. Pripojenie je veľmi jednoduché a zvyčajne trvá menej ako minútu. V prípade akýchkoľvek problémov vám bude k dispozícii náš IT špecialista.

Celý workshop bude nahrávaný a následne zverejnený na našej webovej stránke.

Dátum: 9. decembra 2023

Výstup: osvedčenie o absolvovaní

Obsahuje: skriptá (slides z prezentácie)

Akékoľvek šírenie alebo zdieľanie kurzu iným osobám je zakázané pod hrozbou pokuty a bezpodmienečného zablokovania účtu bez možnosti vrátenia peňazí. Svet fyzioterapie si vyhradzuje právo kontrolovať prihlasovacie IP adresy a ďalšie informácie, pozri podmienky.

Súčasťou sú skriptá (slides z prezentácie) a osvedčenie o absolvovaní seminára.

Přihláška na „Bolesti kolena (PFP) - diagnostika a rehabilitácia“

Dostupné termíny
09. 12. 2023 - online
Ukázat seznam termínů
Údaje o účastníkovi
Celkom k úhrade
100,00 €
Všetky platobné údaje nájdete v e-maile po vyplnení prihlášky.
Cena kurzu je uvedená vč. DPH 20 %.

Workshop je pojat jako odborná diskuse nad tématy a praktické procvičování technik uvedených v jeho popisu, přičemž je vždy třeba mít na paměti, že procvičované techniky jsou jedním z možných přístupů k léčbě určitého problému – postup léčby konkrétního pacienta je na odborném úsudku kvalifikované osoby, která pacienta léčí. Odesláním přihlášky účastník zároveň bere na vědomí, že absolvování workshopu ani obdržený certifikát nenahrazují odbornou způsobilost vyžadovanou právními předpisy pro výkon zdravotnických ani jiných povolání a samy o sobě jej neopravňují k praktikování technik diskutovaných a procvičovaných na workshopu na třetích osobách ani na účastníku samotném.