Prispieva viacero terapií k lepšiemu výsledku u pacientov s plantárnou fasciopatiou?

Plantárna fasciopatia (PF) je najčastejšie muskuloskeletálne ochorenie nohy. Na 10 000 pacientov sa každý rok objaví cca 24 až 65 pacientov. Štúdie skúmajúce liečebné prístupy, ako je strečing, mobilizácia a ďalšie zistili úspech liečby len u 48 % účastníkov po 6 mesiacoch a 40 % malo symptómy aj po 2 rokoch.

Z predchádzajúcich štúdií vieme, že injekcia kortikosteroidov a rázová vlna boli účinné v krátkodobom horizonte.
Novo je populárny liečbou tréning ťažkého a pomalého odporu (Heavy Slow Resistance - HSR). Predbežné dôkazy HSR naznačujú nadradenosť strečingu špecifickému pre plantárnu fasciu, hoci HSR často vyžaduje niekoľko týždňov pravidelného cvičenia, než pacienti zaznamenajú úľavu od bolesti.
Kombinácia ultrazvukom riadenej injekcie kortikosteroidov s HSR by mohla pacientom poskytnúť uspokojivé zníženie bolesti krátkodobo aj dlhodobo. Nedávno sa zistilo, že táto kombinácia je uskutočniteľná.

Riel a kol., 2023 uvádza, že súčasné dôkazy pre HSR sú založené na jedinej randomizovanej štúdii. To zdôrazňuje potrebu väčších štúdií na porovnanie HSR s injekciou kortikosteroidov a bez nich s relatívne pragmatickými a jednoduchými prístupmi bežne používanými v praxi, ako je nosenie vložiek alebo rady, ako zostať aktívna, ale obmedziť aktivity zhoršujúce bolesť.

Preto v tejto štúdii porovnávali účinnosť terapií v 3 skupinách, do ktorých bolo rozdelených 180 probandov:

odporúčanie/edukácia pacienta plus podpätníky (PA)
verbálna edukácia + leták s informáciami o patológii, rizikových faktoroch a manažmente záťaže + silikónový podpätok, alebo iné ortézy

verzus odporúčania pacienta a podpätníky plus HSR (PAX)
HSR bolo zložené z výponov na stupienku, alebo knihe a podloženie prstov nohy pre väčšiu ROM a s čo najväčšou záťažou, ale nie ťažšie, ako 8 opakovaní (RM) a s čo najväčším počtom sérií s pauzami 2 min medzi sériami. Záťaž sa menila podľa schopnosti opakovania daného jedinca. Pacienti mohli vykonávať cvičenia aj napriek tolerovanej bolestivosti. Cvičenie vykonávali každý druhý deň kým nedosiahli uspokojivý výsledok a následne ešte 4 ďalšie týždne. Pred začatím cvičenia boli pacienti zaučení fyzioterapeutom, ako cvičenie správne vykonávať.

verzus odporúčania pacienta a podpätníky plus HSR plus injekcia kortikosteroidov (PAXI)
Pacientom bola navyše podaná pod ultrazvukom zavedenie injekcie kortikosteroidov skúseným reumatológom do 8 dní (najneskôr do 14 dní) po východiskovom stave.

V tejto skupine pacienti po aplikácii kortikosteroidov nemali dosahovať 3 týždne predpísané 8RM.

Vedci vyhodnocovali dáta pomocou dotazníka o stave nohy (FHSQ) u pacientov s plantárnou fasciopatiou. Autori predpokladali, že PAXI bude lepšia ako PA aj PAX a že PAX bude lepšia ako PA, teda že viac intervencií bude mať väčšiu úspešnosť. Výsledky boli hodnotené na začiatku a po 4, 12, 26 a 52 týždňoch.

Výsledky v grafoch nižšie.

Výsledky FHSQ dotazníka v čase:

Počet pacientov, ktorí sa (ne)zlepšili:

Počet pacientov, ktorí dosiahli prijateľné zlepšenie symptómov

Z grafov možno vyčítať, že skupina PAXI dosiahla väčšie zlepšenie v 12 týždňoch sledovania, avšak v dlhodobom sledovaní sa výsledky medzi skupinami veľmi nelíšili.

Vedci v diskusii uvádza, že išlo o prvú štúdiu skúmajúcu účinok HSR oproti HSR a injekciu kortikosteroidov. Johannsen a kol., 2019 už predtým porovnávali účinok silového tréningu a strečingu (ST) buď s injekciou kortikosteroidov samostatne (CI), alebo kombináciu oboch (ST-CI). Došli k záveru, že táto kombinácia je lepšia ako u ostatných dvoch skupín - viď tabuľky:

To však nesúzni s výsledkami Riel a kol., 2023, kde PAXI nebol lepší ako PAX. V tejto štúdii však výskumníci použili jednu injekciu, zatiaľ čo Johannsen a kol., 2019 použili injekcie opakovane. Opakované injekcie môžu zvýšiť účinok liečby, ale tiež poskytujú väčšiu placebo. Ich účinnosť by sa tak mala najskôr porovnať s placebo injekciami.

Opakované injekcie môžu navyše zvýšiť riziko ruptúry plantárnej fascie, pretože kortikosteroidy môžu ovplyvniť mechanické vlastnosti kolagénového tkaniva (hoci toto tvrdenie nebolo preukázané v RCT). Štúdie používajúce injekciu kortikosteroidov samostatne zistili významné krátkodobé zlepšenie v priebehu 6 – 8 týždňov bez ďalšieho dlhodobého zlepšenia. V štúdii Riel a kol., 2023 sa PAXI neustále zlepšoval od 4 do 12 týždňov. To naznačuje, že HSR môže zvýšiť účinok injekčnej liečby.

Skupina PAX nebola lepšia, než PA a pridanie HSR teda nedosiahlo predpokladaných prínosov oproti PA. Štatisticky významný rozdiel medzi skupinou PAXI a PA mohol byť spôsobený kombinovaným placebom HSR a injekciou. Tento rozdiel navyše nebol klinicky významný. Medzi skupinami teda neboli zistené žiadne významné rozdiely. Po jednom roku bol rozdiel medzi PA a PAXI ešte menší a menej relevantný. Pokiaľ sa pozrieme bližšie na výsledky a zlepšenie všetkých skupín môžeme vidieť podobné zlepšenie, ktoré nie je tak markantne závislé od množstva terapií a môže teda aj naznačovať značný dopad prirodzeného priebehu (natural history).

HSR a injekcie kortikosteroidov tak z týchto dát môžeme pridávať primárne v prípade, že chceme dosiahnuť mierne pridané zlepšenie v krátkodobom horizonte. Všetky pridané intervencie nad rámec jednoduchých rád, ako zostať aktívne, minimalizovať činnosti zhoršujúce bolesť a používanie podpätníkov nie sú podľa rozsahu tejto štúdie nevyhnutné. Z pozitívneho hľadiska môžeme túto štúdiu tiež vyhodnotiť tak, že voľba pohybovej terapie môže byť prispôsobená danému človeku a tým môžeme spríjemniť jeho vykonávanie týmto nepríjemným stavom.

Hlavná štúdia, z ktorej vychádza tento článok je veľmi zaujímavá predovšetkým k aktuálnosti témy a tiež preto, že prví 2 autori sú uznávaní odborníci v tejto oblasti a celá štúdia je veľmi pekne spracovaná. Čo môžeme vypichnúť je iba to, že pri cvičebnom programe nebola bližšie popísaná adherencia cvičebného programu, s ktorou môžeme bojovať aj v praxi, kde však väčšinou vidíme pacienta častejšie, než raz.

Zdroje:

  1. RIEL, Henrik, et al. Does a corticosteroid injection plus exercise or exercise alone add to the effect of patient advice and a heel cup for patients with plantar fasciopathy? A randomised clinical trial. British Journal of Sports Medicine, 2023, 57.18: 1180-1186.
  2. JOHANNSEN, Finn E., et al. Corticosteroid injection is the best treatment in plantar fasciitis if combined with controlled training. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy, 2019, 27: 5-12