Nezabúdajme na vyšetrenie syndesmózy

Včasné a presné diagnostikovanie poranenej syndesmózy je dôležité pre účinnú a bezpečnú liečbu. Toto poranenie je často ťažké rozlíšiť od podvrtnutia členka. Navyše je veľmi často prehliadané práve kvôli podobnosti a oveľa menšiemu výskytu. Rekonvalescencia obvykle trvá dlhšie, než u častejšieho podvrtnutia členka. V rámci diagnostiky je zlatým štandardom artroskopia, ktorá je invazívna, alebo MRI, ktoré je veľmi nákladné a nerobí sa rutinne, ako napríklad RTG.

Preto Sman a kol., 2013 vykonali štúdiu, skúmajúcu dostupné klinické testy na syndesmózu. Podobne, ako pri ďalších patológiách zistili, že sa nedá spoliehať iba na jeden test. Pre diagnostikovanie by mal na prvom mieste byť braný do úvahy spôsob poranenia. K tomu dochádza najčastejšie, keď je členok v dorzálnej flexii, pronácii chodidla a následne sa noha dostáva do vonkajšej rotácie. Tento pohyb je tiež jedným z používaných testov - dorsiflexion external rotation stress test. Ďalej môžu byť prítomné príznaky a symptómy ako neschopnosť skákať, neschopnosť chôdze po úraze a citlivosť ligament syndesmózy. To všetko môže byť ďalej prepojené s neprimeranou bolesťou k danému poraneniu, bolesť môže byť pociťovaná aj vyššie v oblasti holene, až kolena a môže byť pozitívny squeeze test.

 

Testy sme pre vás natočili v novom videu:

 

Tieto symptómy a pozitívne testy môžu zvýšiť pravdepodobnosť poranenia syndesmózy a odoslania pacienta na ďalšie vyšetrenie na zobrazovacie metódy (MRI).

Ďalšou možnosťou vyšetrenia syndesmózy je tiež msk ultrazvuk. O tomto prístupe diagnostiky ale viac na stránke Mgr. Stanislava Machača Ph.D. TU.

Tému podvrtnutia členku a jeho rehabilitácii sa podrobnejšie venujeme v našom on.line workshope, na ktorý sa môžete pozrieť TU.

Zdroj:

SMAN, Amy D., et al. Diagnostic accuracy of clinical tests for ankle syndesmosis injury. British journal of sports medicine, 2013.