Nezabudnite na cvičebné desiaty

Vo všeobecnosti je známy blahodarný prínos pohybovej aktivity pre človeka. Odporúčania WHO pre pohybovú aktivitu sú pre mnohých z nás v nedohľadne a tak sa skúmajú nové možnosti prínosov krátkych, prerušovaných cvičení počas dňa – tzv. cvičebných desiat! #exercisesnacks

Vo fyzioterapii sa s týmto prístupom stretávame napríklad u chronických pacientov, keď sa niekoľkokrát počas dňa v krátkosti vystavujú zvoleným pohybom. Občasné pretiahnutie, alebo napríklad pár drepov, klikov, alebo schodov odporúčame aj kancelárskym pracovníkom, ktorí trávia väčšinu času v jednej polohe.

Nový prehľad 32 štúdií zistil, že cvičebné desiaty (v rozmedzí 15 sekúnd až 10 minút) a ďalšie formy prerušovanej fyzickej aktivity:

  • Sú bezpečné a ľahko zaraditeľné do dňa.
  • Prinášajú zdravotné prínosy a znižujú riziko chorôb.
  • Môžu zlepšovať kardiorespiračnú zdatnosť.

Ak teda niekto z časových dôvodov nezvláda dosiahnuť odporúčané hodnoty pravidelnej fyzickej aktivity, môžu byť tieto malé ochutnávky pohybu počas dňa jednou z možností, ako sa k nim priblížiť. 30 sekúnd párkrát počas dňa určite neznie tak „strašidelne“, ako hodinový tréning vo fitku. Navyše tento čas väčšinou dokáže nájsť kde kto, kto inak na cvičenie „nemá čas“. Ak napríklad niekto pracuje v korporáte a má takto našliapaný schedule od rána do večera:

6:00 príchod a príprava na raňajky

6:30 raňajky

8:30 desiata a káva s kolegami

10:00 príprava na obed

11.00 obed

12:30 príprava na popoludňajšiu kávu

13:00 popoludňajšia káva a príprava na odchod

14:00 pískaj koniec

 

… určite sa mu vydá do rozvrhu ešte pár krátkych pohybových desiat navyše.

 

Zdroj:

JONES, Matthew D., et al. Exercise Snacks and Other Forms of Intermittent Physical Activity for Improving Health in Adults and Older Adults: A Scoping Review of Epidemiological, Experimental and Qualitative Studies. Šports Medicine, 2024, 1-23.