Artroskopická operácia vs. cvičenie pri poškodení menisku: Výsledky 10-ročnej štúdie!

Poškodenie menisku je častým problémom kolenného kĺbu, najmä u starších pacientov alebo športovcov. Meniskus je chrupavková štruktúra v kolene, ktorá funguje ako tlmič nárazov medzi stehennou a holennou kosťou. Keď dôjde k jeho degenerácii alebo prasknutiu, môže (nie vo všetkých prípadoch) sa objaviť bolesť, obmedzená pohyblivosť a opuch. Bežné spôsoby liečby zahŕňajú buď operačný zákrok zvanýartroskopická parciálna menisektómia (APM), kedy sa poškodená časť menisku odstráni, alebocvičebnú terapiu, ktorá zahŕňa rehabilitačné cvičenia zamerané na posilnenie svalov okolo kolenného kĺ.

V rámci štúdie OMEX bolo sledovaných 140 pacientov s degeneratívnym poškodením menisku, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín:

  • prvá skupina podstúpila artroskopickú operáciu
  • druhá skupina sa zamerala na 12 týždňov cvičebnej terapie.

Po 10 rokoch sledovania vedci zistili, že medzi oboma skupinami nebol významný rozdiel v progresii osteoartrózy kolena, čo bolo hlavné meradlo štúdie. Mierne vyššia progresia bola pozorovaná u pacientov po operácii, ale rozdiel nebol štatisticky významný. Rovnako neboli zaznamenané žiadne zásadné rozdiely v úrovni bolesti, funkčnosti kolena ani svalovej sily. Táto štúdia je ďalším skvelým dielom skladačky, pretože vplyvy operácie na rozvoj OA kolena boli a sú často diskutované.

Záverom štúdie je, že operácia aj cvičebná terapia vedú k podobným dlhodobým výsledkom, pokiaľ ide o bolesť, funkciu kolena a riziko vzniku osteoartrózy. Pokiaľ Vás zaujíma viac o týchto liečbách a procese rozhodovania sa pre danú terapiu, určite mrknite na naše video tu:

 

Zdroje:

Berg B, Roos EM, Englund M, et alArthroscopic partial meniscectomy verzus exercise therapy for degenerative meniscal tears -journal highwire-cite-metadatá">British Journal of Sports Medicine