Hop testy, ako prognostický nástroj po rekonštrukcii ACL

Hop testy sa často používajú v testovacích batériách po rekonštrukcii ACL. Nedávno vyšiel nový systematický prehľad, ktorý sa týmito unilaterálnymi testami zaberá. Tieto testy sú rýchle a jednoduché a nie je k nim potrebné drahé vybavenie. Väčšinou stačí meter, prípadne stopky, alebo appka v mobile. V mnohých vedeckých článkoch ich nájdeme ako súčasť ďalších testov pre bezpečný návrat k športu po rekonštrukcii ACL (ACLR).

Hop testov existuje veľké množstvo. Noyes a kol., 1991 popísali 3 základné, ktoré pre lepšie pochopenie môžete vidieť na nasledujúcom obrázku:

 

Dokáže test skoku do diaľky na 1 nohe nahradiť dynamometriu? Pokiaľ prejdeme týmto hop testom (LSI > 90 %), znamená to, že aj sila mQF je dostatočná v porovnaní s kontralátmi. končatinou (LSI > 90 %)? Štúdie ukazujú, že nie. Väčšinou ak ľudia prejdú hop testom, tak to ešte neznamená, že majú dostatočne silný mQF, takže to nemôžeme brať ako nahradenie dynamometrie. (Barfod a kol., 2019)

Hop testy môžu byť ako horizontálne (do diaľky), ako je uvedené na obrázku vyššie, tak vertikálne (do výšky). Kotsifaky a kol., 2021 zistili rozdiely podielu práce jednotlivých kĺbov dolnej končatiny (bedro, koleno a členok) pri vertikálnom a horizontálnom skoku na 1 nohe a to ako pri odrazovej, tak dopadovej fáze. Výsledky ich práce sú vidieť na nasledujúcom obrázku:

Počas horizontálneho skoku má pri odrazovej fáze kolenný kĺb len veľmi malý podiel práce. Autori spomínajú, že aj predošlé výskumy sa zhodujú na fakte, že hop test na jednej nohe sám o sebe nestačí na posúdenie funkcie kolena po rekonštrukcii ACL. Odrazovú fázu totiž „odmakajú“ ďalšie časti tela. Oproti tomu pri skoku do výšky prispeli všetky 3 kĺby rovnakým podielom. Preto môže byť tento variant skoku senzitívnejší pre posúdenie symetrie kolien. Toto však bolo skúmané u zdravých jedincov (mužov) a tak vedci o rok neskôr urobili ďalšiu štúdiu (Kotsifaki a kol., 2022) kde už porovnávali dáta od účastníkov po ACLR, ktorí boli odporúčaní na návrat k športu a od kontrolnej skupiny (opäť sa jednalo o muža). Tentokrát porovnávali vertikálny výskok (SLD) a zoskok z debny a následný výskok (SLDJ), viď obrázok:

Popis SLD:

U SLJ športovci začínali zo vzpriamenej pozície v stoji na jednej nohe, potom krátko prešli do samostatne zvolenej hĺbky podrepu a potom s maximálnym úsilím vyskočili vertikálne a dopadli na rovnakú nohu.

>

Popis SLDJ:

U SLDJ bolo vykonané zo stupienku s výškou 15 cm. Testovaný bol požiadaný, aby zoskočil zo stupienka a po dopade na zem okamžite vyskočil čo najvyššie, pričom strávil čo najmenej času na dopadovej doske.

Počas oboch testov boli ruky subjektu položené na boky kvôli štandardizácii.

Skúmaní športovci po ACLR, ktorí mali v horizontálnom hop teste 97% symetriu končatín, dosiahli nižšie hodnoty symetrie pri testoch vertikálneho výskoku - 83 % pri vertikálnom hop teste a 77 % pri zoskoku z debny. Preto autori navrhujú pridať vertikálny hop test medzi batériu testov pre návrat k športu u ľudí po rekonštrukcii ACL. To isté potvrdzuje aj štúdia Herrington a kol., 2021 u profesionálnych futbalistov, kde 75 % z nich prešlo 90 % LSI hop testami, ale 80 % z nich neprešlo 90 % LSI meraním sily mQF!

V systematickom prehľade (2023) bolo zahrnutých 42 štúdií s 13 000 účastníkmi z radov dospievajúcich a dospelých. Zahrnuté boli testy:

  • single leg hop test (test skoku na jednej nohe)
  • triple hop test (trojskok na jednej nohe), crossover hop test, alebo 6 m - timed hop test (za ako dlho preskáče na jednej nohe vzdialenosť 6 m) 

Metaanalýza ukázala, že lepšie výsledky v týchto testoch sú spojené s:

  • 2x väčšiu šancu na návrat k športu (prevádzkovaným pred zranením) počas prvých 3 rokov po ACLR
  • 2-4 x väčšiu šancu na subjektívne lepšie výsledky symptómov a funkcie kolena v čase až 15 rokov po ACLR
  • 50% zníženie